جنبش تغییر{گوران}:رفراندوم،استقلال کردهای عراق را دو دهه به تاخیر انداخت

آکام نیوز:اقلیم کردستان عراق در روز ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۷ اقدام به برگزاری رفراندوم استقلال کرد که در آن نزدیک به ۹۳ درصد شرکت کنندگان به آن رای مثبت دادند.

اما این اقدام که با مخالفت اکثر کشورهای جهان و از جمله همسایگان اقلیم کردستان روبه رو شد اقدامات تنبیهی دولت مرکزی عراق را نیز به دنبال داشت.

هوشیار عمر علی، مسئول ارتباطات دیپلماتیک جنبش تغییر، از احزاب اصلی اپوزیسیون در اقلیم کردستان معتقد است پیامدهای برگزاری رفراندوم باعث شد تحقق آرزوی کردهای عراق برای رسیدن به استقلال به مدت دو دهه به تعویق بیفتد. وی به روزنامه نشنال امارات گفت:

بعد از آزادسازی عراق در سال ۲۰۰۳ توازن قدرت در عراق بسیار به نفع کردها بود اما رفراندوم باعث شد اقلیم کردستان در برابر عراق، همسایگان و متحدان آن تضعیف شود. جنبش تغییر با برگزاری رفراندوم در اقلیم کردستان مخالف بود. هوشیار عمر علی می گوید شما اقدام به تاسیس کشور می کنید نه اعلام آن.

تشکیل یک کشور مستقل شامل ایجاد نهادهای مختلف، متنوع سازی اقتصاد و ایجاد ارتشی است که بتواند از مرزها دفاع کند.

این مقام ارشد حزب جنبش تغییر معتقد است برگزاری رفراندوم اقدامی برای منحرف کردن اذهان از فشارهای بحران اقتصادی بود.

وی معتقد است تنها راه بهبود وضعیت ایجاد اصلاحات واقعی سیاسی و اقتصادی است.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال تلگرامی آکام نیوز شوید.

افزودن دیدگاه جدید

 

آکام نیوز؛ با نگاهی نو به کردستان، چشم انداز جدیدی بر رویکردهای جامعه کردی ایران و گزاره های مؤثر در آن دارد. سعی ما بر این است در چهارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران، نه تمامی اخبار، بلکه رویدادهای مهم را بازتاب داده و به تحلیل آن بپردازیم.

با عضویت در خبرنامه از آخرین خبرها و رویدادها باخبر شوید!