ابراهیم علیزاده دبیرکل کومله کمونیستی از رهبری حزب کمونیست حذف شد!

آکام نیوز: در جریان برگزاری پلنوم کمیته مرکزی حزب کمونیست ایران، سید ابراهیم علیزاده سرکرده گروهک کومله، سازمان کردستان حزب کمونیست ایران که به نوعی از موسسان و بنیانگذاران حزب کمونیست ایران نیز می باشد، از هیئت اجرایی و رهبری حزب کمونیست ایران حذف شد و حائز اکثریت آرا به عنوان عضو شورای رهبری این حزب نشد.

به گزارش آکام نیوز، این اتفاق به نوعی از بی سابقه ترین اتفاقات چند سال اخیر در گروهک تحت امر ابراهیم علیزاده به حساب می آید، چرا که سرکرده کومله کمونیستی در هر دوره به عنوان عضو رهبری این حزب انتخاب شده است.

هیئت اجرایی حزب کمونیست ایران در واقع اعضای رهبری حزب کمونیست ایران هستند، این حزب دبیرکل ندارد و از زمان انشعاب عبدالله مهتدی (سرکرده وقت حزب کمونیست ایران) در سال 1379 از کومله کمونیستی که او دبیرکل حزب کمونیست ایران بود دیگر این حزب به شیوه سابق(دبیرکلی واحد) اداره نمی شود و به صورت شورایی اداره می شود.

در واقع بعد از پایان پلنوم های کمیته مرکزی حزب کمونیست ایران، تعدادی از اعضاء برای عضویت در هیئت اجرایی یا همان رهبری، کاندید می شوند که از بین این نامزدها 7 نفر بعنوان عضو هیئت اجرایی انتخاب می شوند که بطور معمول در هر دوره از این انتخابات، سید ابراهیم علیزاده حضور داشته و به عنوان نفر اول هیئت اجرایی حزب کمونیست ایران مطرح بوده است.

اما در این دوره و همزمان با بحران های داخلی کومله کمونیستی و کشمکش هواداران صلاح مازوجی با هواداران ابراهیم علیزاده بر سر دبیرکلی این دو نفر، در اتفاقی نادر، سید ابراهیم علیزاده به عنوان عضو هیئت اجرایی حزب کمونیست ایران انتخاب نشد و در مقابل رقیب دیرینه او در رهبری کومله کمونیستی، صلاح مازوجی، رای اول را بدست آورد و اکثریت آرا را به خود اختصاص داد و جایگزین سرکرده کنونی کومله کمونیستی شد.

اعضای جدید هیئت اجرایی حزب کمونیست ایران در این دوره با حذف دبیرکل کومله کمونیستی عبارتند از؛

صلاح مازوجی، هلمت احمدیان، خسرو بوکانی،رئوف پرستار، نصرت تیمورزاده، سید حسن شمسی و محمود قهرمانی.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال تلگرامی آکام نیوز شوید.

افزودن دیدگاه جدید

 

آکام نیوز؛ با نگاهی نو به کردستان، چشم انداز جدیدی بر رویکردهای جامعه کردی ایران و گزاره های مؤثر در آن دارد. سعی ما بر این است در چهارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران، نه تمامی اخبار، بلکه رویدادهای مهم را بازتاب داده و به تحلیل آن بپردازیم.

با عضویت در خبرنامه از آخرین خبرها و رویدادها باخبر شوید!