- دوشنبه 23 سپتامبر 2019

2019 23 September

قتل‌عام شهروندان کرد در بیمارستان پاوه یک جنایت جنگی بود

آکام نیوز: ۲۶ مرداد ۱۳۵۸ برای مردم پاوه یادآور یک رویداد تلخ است که در آن شهروندان بی‌گناه کرد در بیمارستان به طرز فجیعی قتل‌عام شدند.

به گزارش آکام نیوز، 26 مرداد 1358 برای مردم پاوه یادآور یک رویداد تلخ و تجلی خشونت عریان است.

این روز یادآور جنایتی است که در آن شهروندان بی‌گناه کرد در بیمارستان به طرز فجیعی قتل‌عام شدند.

در حقوق بین‌الملل، مراکز درمانی و امدادرسانی حتی در شرایط جنگی نیز همواره از هر تعرض و خشونتی مصون هستند و هیچ عقل سلیمی نمی‌تواند بپذیرد که بیماران و کادر درمانی، از سوی طرفین نزاع مورد تعرض قرار بگیرند. کنوانسیون‌های ژنو مصوب آگوست 1949 و پروتکل‌های الحاقی آن به صراحت بر مصونیت بیمارستان و افراد داخل آن صحه گذاشته‌اند. لذا جنایت بیمارستان پاوه، یک جنایت جنگی محسوب می‌شود.

دیدبان حقوق بشر کردستان ایران، انجمن مادران صلح ایران، انجمن حمایت از حقوق زنان و کودکان کردستان و تعدادی از نخبگان و فرهیختگان کرد ضمن محکومیت این جنایت جنگی از مجامع بین‌المللی و حقوق بشری می‌خواهد تا پرونده این جنایت غیرانسانی را بررسی و عاملان این کشتار وحشیانه را محکوم کنند.

کمپین «برای صلح» از سازمان های بین المللی، فعالین حقوق بشری، شهروندان کرد و به ویژه مردم پاوه می‌خواهد تا با مشارکت در این کمپین، خواستار رسیدگی به پرونده جنایت قتل‌عام شهروندان کرد در بیمارستان پاوه شوند.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال تلگرامی آکام نیوز شوید.

افزودن دیدگاه جدید

 

آکام نیوز؛ با نگاهی نو به کردستان، چشم انداز جدیدی بر رویکردهای جامعه کردی ایران و گزاره های مؤثر در آن دارد. سعی ما بر این است در چهارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران، نه تمامی اخبار، بلکه رویدادهای مهم را بازتاب داده و به تحلیل آن بپردازیم.

با عضویت در خبرنامه از آخرین خبرها و رویدادها باخبر شوید!