گروهکهای کردی؛ ما خواهان مذاکره علنی و جدی با جمهوری اسلامی هستیم

آکام نیوز: در حالیکه هنوز هیچ مقام مسئولی، اظهارنظری در ارتباط با موضوع داغ این روزهای ضد انقلاب مبنی بر مذاکره مستقیم با جمهوری اسلامی ایران، نکرده است، "مرکز همکاری احزاب کردستانی" اعلام کرد، خواهان مذاکره علنی و جدی با جمهوری اسلامی ایران هستیم!

به گزارش آکام نیوز، عمر ایلخانی زاده، سرکرده گروهک موسوم به کومله زحمت‌کشان کردستان ضمن تأیید تبادل پیام میان گروهکها و جمهوری اسلامی ایران می‌گوید؛ ما آماده گفتگوی مشروط با جمهوری اسلامی هستیم.!

بە گزارش آسوشیتدپرس، عمر ایلخانی زاده سرکرده کومله زحمت‌کشان کردستان کە کومله او، یکی از گروهکهای شرکت‌کننده در "مرکز همکاری احزاب کردستانی" است، بە این خبرگزاری گفتە‌ است: " در یک سال گذشته، از طریق طرف‌های دیگر، پیام‌هایی میان ما {کردها و حکومت ایران} مبادله شده است."

ایلخانی زاده کە اکنون ریاست دورەای "مرکز همکاری احزاب کردستانی متشکل از "حزب دمکرات کردستان ایران، حزب دمکرات کردستان، کومله زحمتکشان کردستان ایران و حزب دمکرات کردستان" را بر عهده دارد، از طرفی خواهان مذاکره شد و از طرفی جمهوری اسلامی را نیز به فعالیت های تروریستی تهدید کرده و در همین ارتباط بە خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است:

برای اینکە گفتگویی جدی آغاز شود شروط خودمان را داریم. "شرط ما این است کە (گفتگو) علنی باشد... فشارهایی کە بر ما هست، برداشتە شود. این‌ها شروط ما هستند کە بە نظر من بعید است کە جمهوری اسلامی ایران هنوز بە این نتیجه رسیدە باشد کە چنین کاری را انجام بدهد و ما هم مبارزه خودمان را علیه این رژیم را بە هیچ‌وجه متوقف نخواهیم کرد."

خبرهایی مبنی بر مذاکره چهار گروهک کردی، با جمهوری اسلامی ایران در اسلو، برای نخستین بار در شبکه‌های اجتماعی و رسانه های وابسته به گروهکهای کردی منتشر شد.

مرکز موسوم به همکاری احزاب کردستان با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد: " این مرکز به راه حل صلح‌آمیز و عادلانه موضوع کردستان از طریق گفتگو و مذاکره اعتقاد دارد."

در اطلاعیه این مرکز آمده بود: «برای ارائه راه‌حلی صلح‌آمیز برای مسئله کُرد در کردستان ایران، بعضی از نهادهای مستقل با مرکز همکاری احزاب کردستان ایران در تماس هستند».

در حالی کە گروهکهای کردی، برقراری تماس‌هایی با مقامات جمهوری اسلامی را تأیید کرده‌اند اما تا این لحظه هیچ مقام مسئولی در این ارتباط واکنشی نشان نداده است.

لازم به ذکر است شهروندان کردستان ایران به دلیل شرارت های این گروهها، ناامنی و بمب گذاری و... سالهاست از سوی گروهکها دچار مشکل شده اند و امنیت و آرامش آنها سلب شده است.

برخی تحلیلگران اپوزیسیون کردی، مخالف مذاکره بر این باورند که انجام مذاکره و قبول نشست از سوی سرکردگان گروهکها با جمهوری اسلامی نشان می دهد این گروهها هیچوقت به دنبال منافع کردها نبوده اند و به خاطر رسیدن به قدرت و یا یک مسئولیت در کردستان ایران، حاضرند از تمام شعارهای خود چشم پوشی کنند چون مشکل گروهکها، مطالبات مردم کردستان نیست، مشکل گروهکها، قدرت در کردستان ایران است.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال تلگرامی آکام نیوز شوید.

افزودن دیدگاه جدید

 

آکام نیوز؛ با نگاهی نو به کردستان، چشم انداز جدیدی بر رویکردهای جامعه کردی ایران و گزاره های مؤثر در آن دارد. سعی ما بر این است در چهارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران، نه تمامی اخبار، بلکه رویدادهای مهم را بازتاب داده و به تحلیل آن بپردازیم.

با عضویت در خبرنامه از آخرین خبرها و رویدادها باخبر شوید!