دریابان شمخانی در دیدار با بارزانی:استفاده ضدانقلاب از سرزمین کردی برای ما قابل تحمل نیست

آکام نیوز:دریابان شمخانی امنیت را خط قرمز ایران دانست و گفت:این‌که برخی گروه‌های ضدانقلاب با استفاده از سرزمین‌های کردی،سربازان و شهروندان ما را ترور کنند و به مناطق تحت تسلط اقلیم بازگردند و سپس در کمال وقاحت مسئولیت آن را به‌عهده بگیرند قابل تحمل نیست .

به گزارش آکام نیوز نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان عراق در رأس هیئتی بلندپایه ظهر امروز با علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و پیرامون آخرین تحولات اقلیم کردستان عراق و منطقه گفت‌وگو کرد .

شمخانی در این دیدار،پیروزی بر داعش و آزادسازی کامل عراق و رهایی مردم این کشور از بزرگترین تهدید تروریستی منطقه را نویددهنده آینده بهتر برای عراق یکپارچه و غلبه بر فتنه‌های خارجی برای ایجاد انشقاق در این کشور دانست .

وی افزود:با اشاره به علاقه متقابل و مراودات تاریخی مردم ایران و عراق به‌ویژه در استان‌های کردنشین اظهار داشت:علی‌رغم فتنه‌انگیزی دشمنان دو ملت،بسترهای همکاری همه‌جانبه و روابط راهبردی میان ایران و عراق رو به گسترش است .

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت:همکاری نزدیک جمهوری اسلامی ایران با دولت عراق و پذیرش هزینه‌های مادی و انسانی قابل توجه به‌منظور ایجاد ثبات، امنیت و پیشرفت در این کشور، آزمونی تاریخی و فراموش‌نشدنی برای اثبات صداقت، برادری و اعتقاد به حسن همجواری با عراق بود .

دریابان شمخانی امنیت را خط قرمز جمهوری اسلامی ایران دانست و خاطرنشان ساخت:این‌که برخی گروه‌های ضدانقلاب با استفاده از سرزمین‌های کردی،سربازان و شهروندان ما را ترور کنند و به مناطق تحت تسلط اقلیم بازگردند و سپس در کمال وقاحت در مصاحبه با رسانه‌های رسمی کردی مسئولیت آن را به‌عهده بگیرند به هیچ وجه قابل تحمل نیست .

وی با اشاره به راهبرد اشتباه برگزاری همه‌پرسی در اقلیم که موجب ایجاد هزینه‌های گسترده اقتصادی، سیاسی و امنیتی برای مردم کردستان عراق و کشورهای همسایه شد،اظهار داشت:برخی بر این باور بودند که امنیت مردم کُرد از دیگر شهروندان عراق و منطقه جدا بوده و امکان مدیریت تهدید داعش و تروریسم با مذاکره و تعامل وجود دارد .

نماینده مقام معظم رهبری با بیان اینکه خواست برخی کشورهای منطقه و فرامنطقه‌ای،تضعیف عراق و کشورهای بزرگ در غرب آسیاست تصریح کرد:با هوشیاری و در نظر داشتن منافع ملی و منافع جهان اسلام نباید اجازه داد این طرح‌های استعماری و وارداتی همچون خاورمیانه بزرگ محقق شود .

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت:با توجه به سیاست‌های جدید اربیل و تمرکز بر گفت‌وگو و همکاری با بغداد، جمهوری اسلامی ایران همه ظرفیت‌های خود را برای پشتیبانی از حل‌وفصل موانع پیشِ‌رو و کمک به موفقیت این روند به‌کار خواهد گرفت .

نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان عراق نیز در این ملاقات ضمن ارائه گزارشی از آخرین تحولات اقلیم کردستان عراق و منطقه، با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره پشتیبان مردم کرد عراق بوده است تأکید کرد:پیوند میان ایران و کردستان عراق تمدنی و تاریخی است و اقلیم کردستان به دوستی با جمهوری اسلامی ایران افتخار می‌کند .

وی با توجه به پشتیبانی تعیین‌کننده ایران از امنیت اقلیم و مردم کردستان در زمان حمله گروه تروریستی داعش به این منطقه اظهار داشت:گسترش مناسبات و همکاری میان ایران و اقلیم کردستان تحت تأثیر تلاش مغرضان قرار نخواهد گرفت و از همه توان خود برای جلوگیری از تهدیدات امنیتی علیه ایران استفاده خواهیم کرد .

www.akamnews.net

telegram.me/akamnews                    آکام نیوز را در کانال خبری تلگرام نیز دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا