سخنگوی اقلیم کردستان عراق:اجازه‌ فعالیت به‌ گروهکهای تروریست کردی را نخواهیم داد

آکام نیوز:صفین دزه‌ای سخنگوی دولت اقلیم کردستان عراق،ضمن مثبت ارزیابی کردن توافق مقتدی صدر و هادی عامری در راستای تشکیل فراکسیون اکثریت پارلمانی و تشکیل کابینه جدید عراق گفت:مرحله کنونی سیاسی در عراق نیازمند گفتگو و مشارکت تمام جریان‌های این کشور است تا از وضعیت کنونی عبور کند.

وی اجرای قانون اساسی عراق را در راستای منافع تمام عراقی‌ها دانست و گفت: ما خواستار آن هستیم که حقوق اقلیم کردستان بر اساس آنچه در قانون اساسی عراق آمده است به‌رسمیت شناخته شود.

صفین دزه‌ای ضمن تقدیر از خدمات صورت‌گرفته به اکراد عراقی توسط جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد که اربیل اهمیت زیادی برای روابط خود با ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران قائل است.

سخنگوی دولت اقلیم کردستان عراق در خصوص استفاده عناصر ضدانقلاب از خاک اقلیم برای ایجاد ناامنی در مرزهای مشترک با ایران هم گفت:

کمیسیون مشترکی میان تهران و اربیل با هدف بررسی چنین موضوعاتی وجود دارد و ما تذکر لازم را در خصوص عدم تکرار چنین اقداماتی به این گروه‌ها داده‌ایم.

مشروح این گفتگو را در ادامه مشاهده می‌کنید:

ائتلاف‌های سائرون و فتح به توافق اولیه تشکیل فراکسیون اکثریت پارلمانی دست یافته‌اند، حزب دموکرات کردستان و اتحادیه میهنی به‌عنوان دو حزب کردی که بیشترین شمار کرسی‌ها را در اقلیم کردستان به خود اختصاص داده‌اند در بیانیه مشترکی از این روند استقبال و اعلام کرده‌اند که در آینده نزدیک، هیئت مشترک آنها با هدف مذاکره و گفتگو به بغداد خواهد رفت. خارج از موضعگیری‌های حزبی، نگاه دولت اقلیم کردستان به این توافق چگونه است؟ تاکنون گفتگوهای زیادی با هدف تشکیل فراکسیون اکثریت پارلمانی و کابینه جدید عراق صورت گرفته است، با توجه به اینکه هیچ جریان و ائتلافی در این دوره از انتخابات عراق موفق به کسب اکثریت آراء نشده است بنابراین تشکیل کابینه جدید نیازمند ائتلاف چندین جریان است که دور نخست و مقدماتی این گفتگوها انجام شده است.

توافق اعلام‌شده میان مقتدی صدر و هادی عامری به‌عنوان دو جریانی که به‌ترتیب حائز بیشترین کرسی‌های پارلمانی شده‌اند یک اقدام مثبت است اما کافی نیست و رسیدن به حد نصاب پارلمانی تشکیل کابینه، نیازمند مشارکت دیگر جریان‌ها است. از دید ما، مرحله کنونی سیاسی در عراق نیازمند گفتگو و مشارکت تمام جریان‌های این کشور است تا از وضعیت کنونی عبور کند. همچنان که مستحضر هستید در چهار سال گذشته، عراق با مسائل و مشکلات خاصی روبه‌رو بوده است که امید می‌رود در این دوره، آرامش و ثبات به این کشور بازگردانده شود و با آغاز پروسه جدید سیاسی، تلاش فراگیری برای رفع مشکلات به‌ویژه در حوزه زیرساخت‌های اقتصادی صورت گیرد و این مهم تنها با ائتلاف ملی و شرکت تمام قومیت‌ها و مذاهب عراق در کابینه جدید محقق خواهد شد. حکومت اقلیم کردستان مدافع و حامی هر ابتکاری با هدف تشکیل چنین ائتلافی در راستای تثبیت وضعیت کشور و پیشرفت آن است. توافق صدر و عامری مقدمه خوبی برای رسیدن به این هدف است اما همچنان که اشاره کردم کافی نیست و لازم است با گفتگو و مذاکره، دیگر جریان‌های سیاسی هم به روند تشکیل کابینه جدید عراق ملحق شوند. اقلیم کردستان با دولت مرکزی عراق دارای مسائل و مشکلاتی است که در حوزه‌های گوناگون تا کنون بدون راه‌حل اساسی باقی مانده است. با تشکیل کابینه جدید عراق، برنامه اربیل برای رفع این اختلافات چیست؟ ما معتقدیم که مجموعه‌ای از راهکارهای قانونی به‌ویژه در قانون اساسی عراق برای رفع این اختلافات و مشکلات اربیل ــ بغداد وجود دارد.

با آغاز عراق جدید پس از سقوط صدام، اداره کشور بر اساس توافق سیاسی مشترک صورت گرفته است، اقلیم کردستان بر اساس تصریح قانون اساسی عراق به‌صورت رسمی شناخته شده است و بخشی از عراق فدرال محسوب می‌شود. ما اعلام کرده‌ایم که لازم است حقوق اقلیم کردستان عراق بر اساس آنچه در قانون اساسی عراق آمده است به‌رسمیت شناخته شود و اجرای قانون اساسی هم در راستای منافع تمام عراقی‌ها است. متأسفانه در سال‌هایی که از آغاز سیستم سیاسی جدید در عراق گذشته است بخشی از ماده‌های قانون اساسی کشور اجرایی نشده است.

اینک که اقلیم کردستان با تمام جریان‌های سیاسی آن در تشکیل کابینه جدید عراق مشارکت خواهد کرد تلاش بر این است در چارچوب قانون اساسی وارد گفتگوهای جدی با کابینه جدید شوند. ما در اقلیم کردستان بخشی از پروسه سیاسی جدید عراق خواهیم بود، چه در پارلمان به‌عنوان نهاد قانونگذاری و چه در کابینه جدید به‌عنوان نهاد اجرایی، افزون بر این معتقدیم که گفتگو و تفاهم، بهترین راه برون‌رفت از مشکلات است و دارای نقشه راهی هستیم که بر اساس قانون اساسی، مشکلات موجود را مرتفع کنیم، البته بخشی از این مشکلات هم نیازمند گفتگوی بیشتر است تا به نتایج مورد رضایت طرفین ختم شود. به موضوع روابط اقلیم کردستان عراق با جمهوری اسلامی ایران می‌پردازیم. نگاه اربیل به روابط با تهران چگونه است؟ جمهوری اسلامی ایران از دهه‌های گذشته تاکنون با مردم کرد عراق دارای روابط حسنه‌ای بوده است، این روابط با جریان‌های سیاسی کردی هم در بالاترین سطح وجود دارد، ما همیشه از خدمات ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران به مردم خود در مراحل دشواری همچون بمباران شیمیایی حلبچه تقدیر کرده‌ایم که درهای این کشور به‌روی مردم ما باز بوده است و حامی و پشتیبان خوبی برای مردم کرد بوده‌اند. ما به‌عنوان اقلیم کردستان عراق با جمهوری اسلامی ایران دارای مرز مشترک و دیگر اشتراکات فرهنگی و غیره هستیم. اگرچه در مقاطعی هم ممکن است نگرانی و یا اختلافاتی هم وجود داشته باشد اما از دید ما مسئله‌ای عادی است و بر اصل روابط مستحکم و حسنه دو طرف تأثیرگذار نخواهد بود. اربیل برای روابط خود با ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران در تمام زمینه‌ها ارزش خاصی قائل است.

در مدت گذشته، کنفرانس اقتصادی مشترک جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان عراق در اربیل برگزار شد. پیش‌بینی شما از آینده روابط اقتصادی دو طرف پس از این رویداد چیست؟

اقلیم کردستان عراق دارای سیستم بازار آزاد است که درهای آن به‌روی کالاها و محصولات تولیدی کشورهای مختلف باز است، واردات اقلیم کردستان از کشورهای دیگری هم مثل ترکیه، چین و از دیگر نقاط جهان صورت می‌گیرد. اگرچه در سنوات گذشته به‌دلیل بحران اقتصادی حاکم بر اقلیم کردستان، این بازار همچون گذشته فعال نبوده است اما از پتانسیل خوبی برخوردار است که به‌سوی رفع این مشکلات هم قدم برمی‌دارد. ما لازم می‌دانیم که روابط اقتصادی اقلیم کردستان عراق و ایران بهبود یابد و تهران هم بهتر است شرکت‌هایی را که در حوزه صادرات به اقلیم و عراق به‌صورت کلی فعال هستند به اهمیت دادن به کیفیت کالاهای صادراتی تشویق کند. کنفرانس اقتصادی مشترک ما با جمهوری اسلامی ایران در سطح بالایی برگزار شد اما لازم است توافق‌های صورت‌گرفته در این کنفرانس و مذاکرات مرتبط با آن اجرایی شوند. ما از اینکه کشورهای دوست و همسایه در وضعیت تحریم قرار گیرند نگران هستیم و در چارچوب قوانین بین الملل هم آماده همکاری با تهران هستیم و بدون تردید افزایش مبادلات تجاری در حوزه واردات و صادرات در دستور کار ما قرار دارد.

اشاره کردید که اقلیم کردستان عراق اهمیت زیادی برای روابط همسایگی با جمهوری اسلامی ایران قائل است، حقوق همسایگی در تعالیم اسلامی، عرف بین الملل و حتی در فرهنگ کردها دارای جایگاه ویژه‌ای است.

بارها مشاهده شده است که گروهک‌های ضدانقلاب تلاش کرده‌اند از خاک اقلیم کردستان جهت ضربه زدن به جمهوری اسلامی ایران استفاده کنند،حتی از رسانه‌های اقلیم کردستان هم به‌عنوان تریبونی برای توجیه فعالیت‌های تروریستی خود بهره‌برداری می‌کنند. حکومت اقلیم کردستان چه برنامه‌ای برای جلوگیری از تکرار این قبیل اقدامات دارد؟

بار دیگر تأکید می‌کنم که موضوع اهمیت دادن به روابط با جمهوری اسلامی ایران،خواست تمام جریان‌های سیاسی و دولت اقلیم کردستان به‌عنوان مرجع رسمی آن است و آقای نچیروان بارزانی هم به‌عنوان نخست وزیر حکومت اقلیم برای این روابط اهمیت ویژه‌ای قائل است و در آخرین سفر خود به تهران هم در سطح بالایی مورد استقبال قرار گرفت که این موضوع هم بخشی از گفتگوهای آن سفر بوده است.

وجود چنین گروه‌هایی نتیجه پیدایش دولت اقلیم کردستان نیست و در دوران حکومت صدام هم وجود داشته‌اند، البته چنین وضعیتی به این معنی نیست که ما حامی و مدافع و پناهی برای این گروه‌ها هستیم.

کمیسیون مشترکی میان اربیل و تهران وجود دارد که تاکنون فعالیت خوبی هم داشته است، ما امیدواریم که فعالیت‌های این کمیسیون بیشتر شود و از این گروه‌ها هم خواسته‌ایم و تذکر داده‌ایم که چنین حقی را برای خود قائل نشوند تا از خاک اقلیم کردستان عراق علیه همسایگان ما یعنی ایران و ترکیه استفاده نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا