خط و نشان هوشیار زیباری برای اعضای گروهکهای تروریست کردی: مجرمین تحت تعقیب ایران را تحویل جمهوری اسلامی می دهیم+فیلم

آکام نیوز: در آخرین روز سفر سه روزه آیت الله سید ابراهیم رئیسی به عراق، هوشیار زیباری فرستاده ویژه رئیس سابق اقلیم کردستان عراق در محل اقامت رئیس قوه قضاییه با ایشان دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش آکام نیوز، رئیس قوه قضاییه در این دیدار رابطه کردها با جمهوری اسلامی ایران، را رابطه‌ای عمیق و ریشه دار مبتنی بر فرهنگ و تاریخ مشترک و رابطه‌ای کاملا تمدنی دانست.

رئیس قوه قضاییه در خصوص کمک های ایران به کردهای عراق در جنگ داعش نیز گفت: جمهوری اسلامی همواره آرزومند است مردم کردستان در آرامش و آسایش زندگی کنند و روزهایی که کردستان عراق مورد تعرض داعشی‌ها قرار گرفت همه ایرانی‌ها احساس می‌کردند که خانه و وطن خودشان مورد تعرض دشمن قرار گرفته است.

آیت الله رئیسی در ارتباط با کمک شهید حاج قاسم سلیمانی به کردستان عراق در جنگ با تروریستهای داعش، خاطرنشان کرد: در آن روزها حاج قاسم سلیمانی مثل کسی بود که تهران، مشهد یا کرمان مورد تعرض دشمن قرار گرفته و با احساس مسئولیتی مضاعف برای دفاع از کردستان و کردها به مصاف داعشی‌ها رفت.

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه حفظ امنیت، آسایش و آرامش کردستان برای جمهوری اسلامی اهمیت ویژه دارد، حضور آمریکا در منطقه را مخل امنیت و آسایش مردم منطقه دانست.

آیت الله رئیسی در ارتباط با حضور آمریکا در این منطقه نیز گفت: ما آمریکا را نه دلسوز مردم کُرد، نه دلسوز مردم عراق و ایران و نه دلسوز مردم منطقه می‌دانیم.

رئیس قوه قضاییه اضافه کرد: حضور آمریکایی‌ها در منطقه فقط برای تامین منافع خودشان است و رسما این مسئله را هم اعلام کرده اند و مطلقا نمی‌شود به آمریکایی‌ها اعتماد کرد.

آیت الله رئیسی ادامه داد: تاریخ نشان داده که اعتماد کردن به آمریکایی‌ها خطاست؛ چراکه آن‌ها دوستدار و دغدغه‌مند مردم عراق یا اقلیم کردستان یا ایران نیستند.

آیت الله رئیسی در بخش مهمی از سخنانش به ذکر دو توصیه به مسئولان اقلیم کردستان عراق پرداخت که اولین توصیه مربوط به استرداد مجرمین متواری شده به اقلیم کردستان بود.

رئیس دستگاه قضا گفت: برخی مجرمین و کسانی که در معرض اتهام قرار دارند و اموال مردم را به یغما برده و فساد کرده اند، به کردستان متواری می‌شوند.

آیت الله رئیسی ادامه داد: شما به آن‌ها پناه نمی‌دهید، اما آن‌ها به هر حال تلاش می‌کنند در این منطقه پناه بگیرند که شما نباید اجازه دهید اقلیم کردستان مامن چنین مجرمانی باشد.

رئیس دستگاه قضا گفت: هرکس جرمی مرتکب شد نباید احساس کند می‌تواند به آن سوی مرزها فرار کند و از چنگال عدالت بگریزد بلکه همواره باید احساس کند تحت تعقیب قرار دارد و عدالت در کمین اوست.

هوشیار زیباری وزیر خارجه سابق عراق، در خصوص اجرای قانون استرداد مجرمین بین اقلیم کردستان عراق و ایران نیز اعلام آمادگی کرد و گفت که برای بازگرداندن مجرمین و مفسدین به ایران کاملا آماده همکاری با جمهوری اسلامی ایران هستیم.

لازم به ذکر است تعداد زیادی از پیشمرگانی که هم اکنون عضو گروهکهای تروریست و تجزیه طلب کردی در کردستان عراق هستند افراد تحت تعقیب نهادهای قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران هستند.

یکی از این افراد سرکوت احمدی عامل ترور افسر راهنمایی و رانندگی روانسر بود که بعد از ترور افسر راهنمایی و رانندگی به آغوش کومله پناه برد و سالها پیشمرگ این گروهک بود تا اینکه چندی پیش شناسایی و دستگیر شد.

اقلیم کردستان عراق باید این مجرمان را تحویل دستگاه عدالت جمهوری اسلامی ایران دهد و اجازه ندهد اوباش و مجرمان فراری، باعث خدشه دار شدن روابط قدیمی جمهوری اسلامی ایران با کردستان عراق شوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا