بازتاب گسترده دستگیری پیشمرگ کومله مهتدی به اتهام جاسوسی+ رسانه های اقلیم کردستان، گروهک کومله را محکوم کردند

آکام نیوز: در روزهای گذشته خبر دستگیری سمکو بنفشی پیشمرگ گروهک تروریستی کومله انقلابی زحمتکشان کردستان ایران ( شاخه عبدالله مهتدی ) منتشر شد و این خبر بازتاب های مختلفی بهمراه داشت.

به گزارش آکام نیوز، گروهک تروریستی کومله نیز که تا پیش از این مدعی ربوده شدن سمکو بنفشی توسط جمهوری اسلامی بود به یکباره طی اطلاعیه ای اعلام کرد سمکو بنفشی به اتهام جاسوسی توسط دستگاه اطلاعاتی اتحادیه میهنی دستگیر شده است!

اعلام این خبر و واکنش کومله مهتدی به این ماجرا، بازتاب های مختلفی در رسانه های اقلیم کردستان عراق بهمراه داشت.

وبسایت وشه در اقلیم کردستان عراق طی گزارشی تحلیلی ضمن زیر سوال بردن کومله، تناقض های دستگیری سمکو بنفشی را بر شمرد.

سایت وشه با این تیتر ” اطلاعیه کومله در باره پیشمرگ ربوده شده، هواداران این حزب را عصبانی کرده است” به انتقاد از کومله پرداخت.

در گزارش این سایت اقلیم کردستان عراق آمده است؛

روز سه شنبه، یکی از پیشمرگان کومله که از سوی مسئولش برای کار حزبی روانه سلیمانیه شده بود، اتومبیلش در نزدیکی پمپ بنزین در حالیکه کسی داخل آن نبود پیدا شد.

۵ روز بعد از ربوده شدن این پیشمرگ، کومله زحمتکشان کردستان ایران، اطلاعیه ای ناروشن منتشر کرد و در آن پیشمرگ فوق را به جاسوسی متهم کرد.

با وجود اینکه مسئول امنیتی این حزب اعلام کرده بود پیشمرگ نام برده شده ربوده شده است، شب گذشته کومله در بیانیه ای اعلام کرد این پیشمرگ به اتهام جاسوسی از سوی آسایش سلیمانیه دستگیر شده است! همین خبر باعث عصبانیت اعضا و هواداران کومله شده است.

دو ساعت قبل از صدور اطلاعیه کومله، عبدالله آذربار مسئول امنیتی این حزب به وشه گفت؛ با مفقود شدن پیشمرگ مان، با آسایش سلیمانیه تماس گرفتیم و از آنها خواستیم با ما همکاری کنند تا او را پیدا کنیم، اما بعدا اتومبیل مان را در داخل شهر پیدا کردیم.

این مسئول کومله اعلام کرد که به اطلاع همه جریانهای کردستانی رسانده ایم تا در این مورد با ما همکاری کنند و پیشمرگ ما پیدا شد حتی با خانواده سمکو بنفشی در سنندج هم تماس گرفتیم تا اگر رژیم ایران او را ربوده باشد خانواده اش در جریان قرار داشته باشند تا آنها هم در جریان قرار بگیرند.

کمتر از دو ساعت بعد از این مصاحبه مسئول امنیتی کومله، رهبری کومله در اطلاعیه ای اعلام کرد؛ روز ۱۳ آوریل، پیشمرگ کومله بنام سمکو بنفشی در سلیمانیه از سوی نیروهای اطلاعاتی به اتهام جاسوسی دستگیر شده است.

بعد از اطلاع از این موضوع، بخش امنیتی کومله تحقیقات خود را در خصوص این پرونده آغاز کرده است.

کومله برای آنکه مسیر تحقیقات به درستی پیش برود، هیچ بیانیه ای صادر نکرد.

بعد از تحقیقات مان متوجه شدیم نامبرده به اتهام جاسوسی از سوی یکی از نیروهای امنیتی اقلیم کردستان دستگیر شده است.

در این اطلاعیه، کومله از دستگاه اطلاعاتی آسایس سلیمانیه تقدیر کرده است که این پیشمرگشان را دستگیر کرده اند.

همین موضوع نیز با خشم و عصبانیت اعضا و هواداران این حزب روبرو شده است و اعضا در خصوص سرنوشت و زندگی پیشمرگی خود ناراحت هستند و اطلاعیه کومله را ناروشن و مشکوک می دانند.

آلا وشیار پیشمرگ قدیمی کومله و بازیگر شناخته شده کردستان در صفحه فیسبوک خود نوشته است؛

کومله خجالت نمی کشد اطلاعیه ای در این سطح نازل و بی ارزش در باره سمکو بنفشی منتشر می کند؟

وی در ادامه می نویسد؛

در اطلاعیه کومله از آسایش تشکر شده است، گویا آنها در جریان هیچ اتفاقی نبوده اند، در حالیکه سمکو با توطئه کومله تحویل آسایش شده است. این اطلاعیه نه تنها ناروشن است بلکه نشانه هایی از تسویه حساب حزبی در آن دیده می شود.

آلا وشیار در خصوص واکنش پیشمرگان زرگویزله در ارتباط با سرنوشت همسنگرشان گفت؛

در گذشته پیشمرگان کومله به این مسائل واکنش نشان می دادند، سیاسی بودند، اما اکنون من جز تعدادی افراد مسلح در این کوه، پیشمرگی نمی بینم.

فواد شیربگی یکی از پیشمرگان قدیمی کومله در خصوص اطلاعیه کومله، سوالات زیادی را مطرح کرده است و از مسئولان کومله درخواست شفاف سازی دارد.

شیربگی می گوید؛ دهها پرونده و افراد مشکوک در سالهای گذشته دستگیر شده و حتی شدیدا این دستگیری ها با واکنش روبرو شده بودند اما اکنون دستگیری به این شکلی از سوی دستگاه امنیتی اقلیم کردستان، مشکوک بوده و بیشتر مشابه ربوده شدن است.

کومله این موضوع را روشن نکرده و مثل همیشه کومله متهمان را تحویل نهادهای مرتبط می دهد.

در این اطلاعیه به همکاری سمکو با جمهوری اسلامی اشاره نشده است حتی وقتی صحبت از جاسوسی شده است مستقیما نامی از جمهوری اسلامی برده نشده است این خود سوال برانگیز است که اتهام جاسوسی برای چه جریان و دولتی بوده است؟

فواد شیربگی در ادامه می نویسد؛

اگر جاسوسی بر علیه کومله برای جمهوری اسلامی و یا مخالفان دیگر باشد، شیوه نگارش اطلاعیه کاملا اشتباه است.

اگر نه لازم است روشن شود این جاسوسی برای که بوده و منافع چه جریانی را در بر می گیرد و کومله تا چه اندازه از این اتفاق راضی بوده که در اطلاعیه اش از دستگاه امنیتی تشکر می کند.

هر چند در اطلاعیه کومله هیچ اشاره یا به این جریان نشده که سمکو بنفشی برای چه کسی جاسوسی کرده است اما اکنون بسیاری از اعضا و هواداران کومله در شبکه های اجتماعی به کومله فشار وارد کرده اند تا این گروه بطور کامل در این خصوص توضیح دهد.

سایت وشه اقلیم کردستان در پایان می نویسد؛

ما بارها برای پاسخ به این سوالات با مسئول امنیتی کومله تماس گرفتیم اما وی جوابی به ما نداد.

شایان ذکر است سمکو بنفشی شهروند سنندجی سالها پیش پیشمرگ کومله کمونیستی بود که پس از چند سال به رقیب کومله کمونیستی، یعنی کومله مهتدی ملحق شده بود که هفته گذشته توسط دستگاه امنیتی اتحادیه میهنی کردستان عراق به اتهام جاسوسی دستگیر شد.

‫۲ دیدگاه ها

  1. کسانی که فکر میکنند در یک تشکیلات سیاسی هستند باید حالا متوجه شده باشند کومله از هر نوعش چیزی بیش از یک شرکت امنیتی نیست که دستمزدش را از عربستان سعودی میگیرد البته این دستمزد به جیب سران میرود. افراد رده پایین سرشان بی کلاه خواهد ماند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا