۲۷ مرداد، حماسه خونین مردم غیور پاوه/ شکست سنگین کومله و دمکرات در پاوه/ فرمان حمله حضرت امام(ره) بر علیه تروریستهای کومله و دمکرات بود

آکام نیوز: در مرداد ۱۳۵۸، عناصر ضد انقلاب با همراهی رژیم بعث عراق، به شهر پاوه واقع در استان کرمانشاه حمله کرده و این شهر را اشغال کردند و جنایات فجیعی مرتکب شدند.

به گزارش آکام نیوز، این فاجعه خونین با واکنش بسیار تند حضرت امام (ره) مواجه شد و با فرمان رهبر انقلاب، در بیست و هفتم مرداد ۱۳۵۸، نیروهای سپاهی، ارتشی و بسیجی به فرماندهی شهید دکتر چمران به منطقه پاوه اعزام شدند.

نیروهای حزب منحله دمکرات کردستان و کومله ۲۳ مردادماه، به پاوه حمله کرده و این شهر را بطور کامل محاصره کردند.

گروهک های تروریستی حزب دمکرات و کومله، با آتش خمپاره های اهدایی رژیم بعث عراق، راههای منتهی به شهر را مسدود و حلقه محاصره را تنگ تر کردند.

مردم پاوه به حضرت امام پناه برده و از ایشان درخواست کمک کردند و امام خمینی (ره) نیز به یاری کردهای کشورمان شتافتند و در تاریخ ۲۷ مرداد ۵۸ با صدور فرمان تاریخی حضرت امام، مبنی بر لزوم شکست حصر پاوه عملیات آزادسازی آغاز شد، مردم در کنار نیروهای نظامی که به سمت پاوه می آمدند، ضد انقلاب را شکست داده و پاوه را آزاد کردند.

قطعا اگر جلوی ضد انقلاب در پاوه گرفته نمی شد، راه نفوذ تروریستهای دست نشانده، به کردستان نیز باز می شد.

در تاریخ ۲۵ مرداد شهید دکتر مصطفی چمران که در آن زمان معاون نخست وزیر دولت موقت بود با همراهی شهید تیمسار فلاحی فرمانده وقت نیروی زمینی ارتش و ابو شریف فرمانده عملیات سپاه، با بالگرد وارد پاوه شدند و پس از چند ساعت شهید فلاحی و ابوشریف به کرمانشاه بازگشتند و از آنجا که جنگ به صورت مردمی بود نیروهای دکتر چمران در ترکیب مردم جای گرفتند و نبرد را ادامه دادند.

در روز جمعه ۲۶ مرداد ۵۸ مصادف با آخرین جمعه ماه مبارک رمضان؛ «روز قدس»، درگیری و محاصره با قطع آب و برق و کمبود مهمات و اسلحه شدت گرفت.

به دلیل عدم آمادگی نیروهای انقلابی طی چند روز تمام شهر به جزء ساختمان ژاندارمری به اشغال نیروهای ضد انقلاب در آمد و آنان با اشغال شهر به تنها بیمارستان پاوه وارد شدند و مدافعان مجروحی که در آن بستری بودند را به فجیع ترین وضع به شهادت رساندند و بیمارستان را به آتش کشیدند. بدین ترتیب شهر تا آستانه سقوط کامل پیش رفت و اندک نیروهای باقی مانده در ژاندارمری در خطر اسارت بودند.

در این میان یک فروند بالگرد که از کرمانشاه مأموریت داشت تا با عبور از فراز منطقه اشغال شده به مدافعان محاصره شده مهمات برساند به هنگام بازگشت در حالیکه چند مجروح را نیز حمل می کرد بر اثر اصابت به کوه منهدم شد و همه سرنشینان آن به شهادت رسیدند. این حادثه روحیه قوای خودی را تضعیف کرد و موجب تقویت روحیه ضد انقلاب شد.

با وجود اینکه هزاران نفر از مردم جهت دریافت سلاح و اعزام به پاوه به نخست  وزیری مراجعه می کردند و حتی از گوشه و کنار دنیا، سیل تلگراف و تلفن سرازیر شده بود و اهمال و بی توجهی دولت را نسبت به تحرکات ضد انقلاب در کردستان زیر سوال برده بودند، اما دولت موقت در مقابله با جریان ضد انقلاب کردستان معتقد به برخورد مسلحانه نبود به همین دلیل از اعزام نیرو به این منطقه ممانعت می کرد و اعتقاد داشت که این مسئله با خروج نیروهای انقلابی کمیته و سپاه از کردستان با مذاکره حل می شود، غافل از اینکه با این راه حل در واقع کردستان کاملا در اختیار آنان قرار می گرفت و رادیو حزب دموکرات در یک عملیات روانی به نقل از قاسملو دبیر کل این حزب اعلام کرد که دکتر مصطفی چمران -در گروگان آنهاست.

بیمارستان پاوه از جمله مراکزی بود که به اشغال مزدوران درآمده بود. آنان در این بیمارستان ۲۵ نفر از برادران سپاهی مجروح را روی تخت ها و پشت بام به طرز فجیعی به شهادت رساندند.

در تاریخ ۲۷ مرداد ۵۸ با صدور فرمان تاریخی حضرت امام (ره) مبنی بر لزوم شکست حصر پاوه مقاومت نیروهای انقلابی مضاعف شد و مردم کرمانشاه نیز پس از این پیام با ابزار آلات بعضا غیرجنگی به سوی پاوه حرکت کردند، هجوم مردم و نیروهایی که به سمت پاوه می آمدند باعث عقب نشینی ضد انقلاب و شکست حصر پاوه شد. متن این فرمان که از رادیو پخش شد در واقع مهلت ۲۴ ساعته ای بود که امام به دولت و ارتش جهت شکست حصر پاوه و پاکسازی منطقه از لوث ضد انقلابیون داد.

به دولت و ارتش و ژاندارمری اخطار می کنم اگر با توپها ، تانکها، قوای مجهز تا ۲۴ ساعت دیگر حرکت به سوی پاوه نشود من همه را مسئول می دانم

بدین ترتیب در ۲۸ مرداد ۵۸ نیروهای مسلح ارتش وارد پاوه شدند و نقاط حساس نیز به دست نیروهای سپاه پاسداران افتاد و مهاجمین با تخلیه مناطق حساس شهر به ارتفاعات اطراف گریختند و عملیات پاکسازی با تعقیب آنان ادامه پیدا کرد و پس از جانفشانی های سردار چمران و سرلشکر فلاحی در طی نبردی سهمگین، این شهر از لوث وجود ضدانقلاب پاک شد.

از آن زمان تا کنون، گروهکهای ضد انقلاب برای تحریف تاریخ به افکار عمومی القا می کنند که حضرت امام دستور حمله به مردم کردستان را صادر کرده بود!

این در حالی است که خود ضد انقلاب نیز بر این امر واقف هستند که فرمان حضرت امام برای پاکسازی پاوه و کردستان از وجود عناصر تروریست کومله و دمکرات بود و این فرمان به درخواست مردم کردستان صادر شد.

یاد و نام تمام حماسه آفرینان و شهدای حماسه پاوه را گرامی می داریم.

‫۳ دیدگاه ها

 1. اهالی هورامی زبان پاوه ه‍یچوقت جنایت حزبک شلوارکثیف دمکرات در تاریخ ۲۶ مرداد۵۸ را در شهر پاوه فراموش نمیکنند
  آن شبی که دمکرات در کوه روبروی پاوه با بلندگو می‌گفت حمام…..مردهایتان همه….
  تف بر شرفتان دمکرات شلوار کثیف
  تف
  باید جنایت کثیف این حریم در پاوه را همه بدونن

  1. الان هم تو مناطق کردنشین هر دختر و پسری که کار منافی عفت عمومی و جنسی انجام میدن به خاطر ابروی خانوادگی و ترس از اینکه در شهرشان انگشت نما نشوند سر از احزاب کومله و دمکرات درمیارن
   الان کمپ احزاب شده فاحشه خانه
   زیرزمین کمپها پر شده از فساد و تجاوزات جنسی نیروهای کومله و دمکرات
   یه نگا بندازین به سابقه اخلاقی تمامی دختران و زنان کومله و دمکرات همه شون بدون استثنا بدکاره بوده اند و به جهت موضوعات اخلاقی و فسادجنسی مجبور به ترک شهر و رفتن به داخل کمپ های فساد این احزاب شده اند
   برای مثال این اسامی
   ………… اهل……
   ……….. اهل …….
   …………اهل ……
   …………اهل………..ن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا