دفاع در کردستان همچنان باقی است/ نقش کُردها در دفاع مقدس به روایت رهبری/ اگر ضد انقلاب در کردستان از پشتوانه مردمی برخوردار بود، با ما نمی‌جنگید/ نقش انکارناپذیر پیشمرگان کرد مسلمان در دفاع از نظام و کردستان

آکام نیوز: مردم کردستان در کنار مجاهدت‌های خاموش، مظلومیت‌های خاموش بسیاری داشتند، مردم این دیار به جرم دفاع از انقلاب اسلامی در خانه‌هایشان ترور می‌شدند، در کردستان روحانیون به طرز فجیعی شهید شدند و جنایت‌هایی که گروهک‌ها در حق مردم کردستان انجام دادند هیچوقت از ذهن تاریخ این مردم پاک نمی‌شود.

به گزارش آکام نیوز، مردم مرزنشین کردستان قبل از جنگ تحمیلی، حین جنگ و امروز که بیش از سه دهه از پایان جنگ می‌گذرد همچنان با ایثار جان از مرزهای این کشور دفاع می‌کنند.

شجره طیبه انقلاب اسلامی هنوز تا دو ساله شدنش چند ماهی فاصله داشت که دست استکبار جهانی و ابرقدرت‌های شرق و غرب از آستین متجاوزی به نام صدام حسین بعثی بیرون آمد تا به خیال خامشان ریشه‌های این شجره طیبه را قطع کنند.

با توطئه نظامی آمریکا و متحدانش، جنگی نابرابر بر ایران اسلامی تحمیل شد؛ جنگ ویرانگری که براساس آنچه اعلام شده است، ۲۱۳ هزار و ۲۵۵ شهید و صدها هزار هزار مجروح داشت.

در این جنگ نابرابر، جدای از تمام آسیب‌های جانی، صدام در طول ۸ سال جنگ تحمیلی به بیش از ۵۰ شهر و ۴ هزار روستا به صورت زمینی و هوایی حمله کرد و به واسطه همین یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفر آواره شدند.

نقش مردم کردستان در دفاع مقدس

کردستان به حقیقت مهد جنگ‌آوران بی‌ادعا و گمنامی است که شجاعت و مردانگی در وجود دریایی‌شان موج می‌زد و از سحاب غیرت و ایثارشان اخلاص و بندگی باری‌تعالی می‌بارد.

وجه تمایز این استان، گمنامی و غریبی بیشتر در سایه‌ جنگ با دشمنان در دو جبهه مرزی و داخلی است، اینها، کردستان را تداعی‌گر ایثار و غیرت و مظلومیت و سرزمین مجاهدت‌های خاموش کرد.

کردستان ۲۲۷ کیلومتر مرز مشترک در چهار شهرستان مریوان، بانه، سقز و سروآباد با کشور عراق دارد و در طول جنگ تحمیلی به صورت مستقیم درگیر جنگ بود، بنابر گفته مسئولان لشکری و کشوری ایران تعداد زیادی از شهدا، متعلق به کردستان بودند.

کردستان مهد اصلی رشادت‌های رزمندگان اسلام در جنگ تحمیلی بوده است،کردستان به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی سرزمین مجاهدت‌های خاموش است و با تمام توان در برابر دشمن متجاوز ایستاد.

از آغاز پیروزی انقلاب همه کسانی که در جریان این انقلاب الهی بوده‌اند با موضوع و عنوان پیشمرگان کرد مسلمان و نقش آنان در عرصه‌های مهم و سرنوشت‌‌ساز در اوایل انقلاب و دفاع مقدس آشنا هستند، پیشمرگان کرد مسلمان از جان و مال خود گذشتند تا از خاک ایران دفاع کنند و امنیت امروز مرزهای ایران اسلامی در این خطه مرهون از خودگذشتگی‌های شهدا و مرزداران کرد است.

کردستان به عنوان یکی از استان‌های هم مرز با کشور عراق در طول دوران هشت ساله جنگ تحمیلی چندین بار دستخوش حملات رژیم بعث شد و شهدای زیادی را تقدیم انقلاب کرد. شهرهای کردستان در دوران جنگ تحمیلی ۲۶ بار مورد هجوم هوایی رژیم بعث قرار گرفتند و ۲۶ هزار شهید در استان کردستان تقدیم انقلاب اسلامی شد که از این تعداد پنج هزار و ۴۰۰ شهید آن بومی استان بودند.

جبهه میانی، غرب و شمالغرب و بخشی از استان‌های ایلام، آذربایجان غربی، کرمانشاه ، کردستان و سلیمانیه در عملیات والفجر دو و چهار در سال ۱۳۶۲، ۶۴ بار مورد اصابت بمب‌های شیمیایی از نوع تاول زا (خردل) و اعصاب (تابون) قرار گرفتند که بر اثر این حملات صدها نفر شهید و هزاران نفر مصدوم شدند.

البته دفاع در کردستان به پیش از دفاع مقدس بر می‌گردد روزهایی که مردمان این دیار برای دفاع از انقلاب در مقابل با گروهک‌های ضدانقلاب با تحمل سخت‌ترین شکنجه‌ها، خون پاکشان را تقدیم ارزش‌های دین و نظام می‌کردند.

مظلومیت‌های خاموش مردم کردستان

مردم کردستان در کنار مجاهدت‌های خاموش، مظلومیت‌های خاموش بسیاری داشتند، مردم این دیار به جرم دفاع از انقلاب اسلامی در خانه‌هایشان ترور می‌شدند، در کردستان روحانیون به طرز فجیعی شهید شدند و جنایت‌هایی که گروهک‌ها در حق مردم کردستان انجام دادند هیچوقت از ذهن تاریخ این مردم پاک نمی‌شود.

اگر رهبری کردستان را سرزمین مجاهدت‌های خاموش نام‌گذاری کردند به این دلیل است که این مجاهدت‌ها، فداکاری‌ها، ایثارگری‌ها، رشادت‌ها و دلاوری‌هایی که مردم کردستان در دوران دفاع مقدس انجام دادند جایی منعکس نشده است.

کردستان، سرزمین مجاهدت‌های خاموش سرشار از ناگفته‌هایی است که گاه در داخل خاک این سرزمین و گاه خارج از آن، حکایت‌هایی آفریده است که زبان، قلم، تصویر و هر آنچه که نمادی از گویایی باشد، در برابر آن قاصر است.

با همه تلاش‌ها و زحماتی کـه رزمندگان کردستانی متحمل شدند، برجستگی عمل آنها چنانکه سزاوار بود، منعکس نشد.

تشکیل سازمان پیشمرگان کُرد مسلمان

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۵۷ گروه‌های مختلفی در منطقه کردستان با عناوین  دموکرات و کومله‌ با هدف ایجاد ناآرامی، درصدد جدایی کردستان از خاک پاک ایران برآمدند.

پاییز سال ۵۸ را می‌توان بهار گروهک‌های ضدانقلاب دانست چرا که سپاه در آن مقطع زمانی از ورود به شهرهای کردنشین منع شده بود، ارتش در انفعال قرار داشت و دولت نیز در ضعیف‌ترین موضع بود و همین مهم موجب شده بود تا این گروهک‌ها بتوانند در منطقه دست به آشوب بزنند.

حضور گروهک‌های مختلف در کردستان که تحت لوای بیگانگان سلاح مبارزه با انقلاب اسلامی ایران برداشته بودند، زمینه را برای مقاومت مردمی و پیوستگی شیعه و سنی فراهم کرد، مردم کردستان پیام انقلاب و امام خمینی (ره) را به خوبی درک کرده بودند و گروهک‌ها نتوانستند توفیق در جذب مردم داشته باشند و به گفته شهید محمد بروجردی “اگر ضد انقلاب در کردستان از پشتوانه مردمی برخوردار بود، با ما نمی‌جنگید”.

در بهمن ۱۳۵۸و به دنبال سقوط بوکان توسط گروهک‌های ضدانقلاب پیشنهاد اولیه تشکیل سازمان پیشمرگان مسلمان کرد برای دفاع از کردستان و انقلاب توسط شهید بروجردی داده شد و مرامنامه تاسیس آن توسط تعدادی از دلسوزان نظام نگاشته شد و برای تصویب نهایی به محسن رضایی که فرمانده وقت سپاه بود تحویل داده شد.

بعد از تایید مرام نامه توسط محسن رضایی متن اساسنامه جهت بررسی بیشتر خدمت مقام معظم رهبری که در آن زمان نماینده حضرت امام خمینی(ره)در امور جنگ بود ارجاع داده شد و بعد از نظر مثبت ایشان برای تصویب نهایی به شورای انقلاب که مسئول آن را شهید بهشتی بر عهده داشت فرستاده شد و طی چند هفته سازمان پیشمرگان مسلمان کرد تشکیل شد.

سازمان پیشمرگان کُرد مسلمان با جذب نیروهای بومی کردستان به سرعت گسترش یافت و در عملیات پاکسازی شهر کامیاران در تاریخ ۱۰بهمن ۵۸، با سپاه همکاری بسیار خوبی کرد.

در پی این موفقیت پیشمرگان کرد مسلمان، این سازمان در عملیات‌های پاکسازی شهرهای مختلف دیگری نیز شرکت کرد و در سال‌های ۵۹ تا ۶۱ نیز در پاکسازی جاده‌های مواصلاتی و روستاهای سراسر منطقه کُردنشین ایفای نقش کرد که شهادت بیش از یک هزار پیشمرگ کرد مسلمان گویای این حقیقت است.

کردستان جدای از جنگ داخلی با گروهک‌های ضدانقلاب، بطور مستقیم درگیر جنگ داخلی تحمیلی رژیم بعث هم بود تا جایی جدای از حضور مردم استان در جبهه‌های استان، در جبهه‌های جنوب نیز حضور داشتند، جانانه ایستادند و از مرزهای کشور در این خطه دفاع کردند که گوه این ادعا شهادت بیش از ۵ هزار و ۴۸۰ شهید بومی این استان است.

نقش کردستان در دفاع از انقلاب به روایت رهبری

رهبر معظم انقلاب در ۲۲ اردیبهشت سال ۸۸ در میدان آزادی سنندج خطاب به مردم کردستان عنوان کردند “مردم کُرد در این استان امتحان خوبی را در این رویارویی بزرگ از خودشان نشان داده‌اند. من کردستان را از نزدیک دیده‌ام و در روزهای محنت و سختی عظمت ایستادگی این مردم را با چشم مشاهده کرده‌ام آنچه من از کردستان می گویم بسیاری مربوط به دانسته‌ها و اطلاعات شخصی خود من است که آن را از نزدیک مشاهده کرده‌ام البته آوازه مقاومت مردم شما در دوران مختلف چه در آغاز انقلاب چه در دوران جنگ تحمیلی به گوش همه‌ی ملت ایران رسیده است شما به طبیعت سرسبز و زیبای این استان به روحیه مهربان و صفای مردم این استان نگاه کنید به تاریخ این استان که علما و شعرا اهل فرهنگ و اهل هنر در همین تاریخ نزدیک این استان فراوان‌اند نگاه کنید همه این‌ها نشان می‌دهد که این استان یک استان فرهنگی است.

ایشان همچنین فرمودند “همه این حقیقت را دریافته‌اند که نظام اسلامی، مردم این استان را مردم خود و وفاداران به انقلاب و سربازان انقلاب می‌داند. لذا در همان دورانی که در اینجا و جاهای دیگر، یک عده ایادی بیگانه به نام مردم کُرد حرفهائی میزدند – که مردم کُرد روحشان از آن حرفها خبر نداشت، آن روزی که در این استان و استانهای همجوار، دست‌های شیطنت‌آمیز دشمنان به فکر فتنه و برادرکشی بودند، خود مردم این استان در صفوف مقدم قرار گرفتند؛ یاد مجموعه‌ی رشید و پرافتخار پیشمرگان کُرد مسلمان هرگز از خاطره‌ی آن کسانی که مجاهدات آنها را دیدند، نخواهد رفت. به ارواح آنها – که پنج هزار و چهارصد شهید از مردم این استان به شهادت رسیدند – درود می‌فرستیم و به آن کسانی که از آنها باقی هستند و به خانواده‌های آنها سلام می‌کنیم. از خداوند متعال برای همه‌ی آنها رحمت و مغفرت می‌خواهیم”.

پیشمرگان کرد مسلمان مسائل سختی را تجربه کردند

فرمانده سپاه کردستان هم می‌گوید: مردم در جنگ تحمیلی هشت ساله را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد، یک دسته مردم ساکن در استان‌هایی که مرزی و با کشور عراق هم مرز بودند و یک دسته مردمانی که در عمق کشور زندگی می‌کنند.

سردار سیدصادق حسینی افزود: کسانی که در عمق کشور زندگی می‌کردند در دفاع نقش داشتند ولی کسانی که ساکن مناطق مرزی بودند در کنار دفاع از مرزهای کشور موضوعات خاص استان خود را هم داشتند.

سردار حسینی در همین راستا به نقش مردم کردستان در دفاع مقدس اشاره کرد و اظهار داشت: پیشمرگان کرد مسلمان و رزمندگان این استان قبل از شروع جنگ تحمیلی هم با گروهک‌های ضد انقلاب در جنگ بودند و مسائل سختی را تجربه کردند و بعضا از خانه و کاشانه و زن و فرزند دور شدند و با دشمن جنگیدند.

وی گفت: رزمندگان و پیشمرگان مسلمان کرد در این استان شرایط سختی را پشت سر گذشتند که به گفته شهید مدنی، هیچ عبادتی زیر این طاق کبود بالاتر از خدمت در کردستان نیست.

فرمانده سپاه بیت‌المقدس کردستان تصریح کرد: در آن شرایط سخت با کمترین امکانات در عین مظلومیت جنگیدند و نکته بارز نقش مردم کردستان در دفاع از انقلاب این است که هم در مبارزه با ضدانقلاب درون شهرها و روستاها جنگیدند و هم در مرزها با ارتش متجاوز و تا بن دندان مسلح بعث مقابله کردند.

اگرچه کُردها و مردم کردستان در پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس نقش بسزایی ایفا کردند امروز نیز همچنان در سنگر دفاع از انقلاب و کشور قرار دارند و در حراست از مرزهای کشور در سرزمین مجاهدت‌های خاموش با تقدیم جان ایثار می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا