ائتلاف گروهکهای کردی با اپوزیسیون شکست خورد+ واکنش تند کومله به سخنان رضا پهلوی

آکام نیوز: رضا پهلوی فرزند شاه سابق هفته گذشته در مصاحبه‌ای با شبکه منوتو، اظهارات صریحی درباره مسئله تمامیت ارضی و علیه تجزیه ایران و همچنین درباره گروهک مجاهدین خلق ابراز کرد؛ مواضعی که به‌نظر می‌رسید وی برای آغاز کمپین وکالت دادن به آن نیاز داشت.

به گزارش آکام نیوز، کمپینِ «من وکالت می‌دهم» به‌تازگی در فضای مجازی آغاز شده است و برخی چهره‌های اپوزیسیون، رضا پهلوی را برای ایفای نقش آنچه گذار از جمهوری اسلامی خوانده می‌شود انتخاب کرده اند. این کمپین سرآغاز اختلافات و دعواهای جدید میان شخصیت‌ها و گروهک‌های اپوزیسیون بود و برخی آن را تخطئه و برخی نیز از پیوستن به آن امتناع کردند، منافقین نیز با حمله به رضا پهلوی، دیکتاتوری پدرش و غارت اموال ایران را به وی یادآوری کردند.

در این بین، عبدالله مهتدی رهبر گروهک تجزیه‌طلب کومله نیز در توئیتی که نشان از مخالفت با این کمپین بود هراس‌افکنی از تجزیه‌طلبی را عامل تفرقه دانست(!)، توئیتی که به‌نظر می‌رسد در واکنش به اظهارات اخیر رضا پهلوی باشد.

در طول ۴۳ سال گذشته، رضا پهلوی بعد از مرگ پدرش، تلاش داشته است خود را رهبر بخشی از اپوزیسیون سلطنت‌طلب معرفی کند. اگرچه وی در سخنرانی‌ها و مصاحبه‌هایش مدعی است که برای دموکراسی و حقوق بشر تلاش می‌کند اما همچنان نیم‌نگاهی به سلطنت و تاج‌وتخت دارد؛ به‌ویژه آنکه چندی قبل فرح پهلوی در مصاحبه‌ای، نور پهلوی دختر رضا پهلوی را به‌عنوان ولیعهد وی معرفی کرده بود!

رهبران گروهک‌ها و احزاب تجزیه‌طلب تاکنون به کمپین وکالت نپیوستند.

سال ۹۸ شورایی تحت عنوان شورای مدیریت گذار با حمایت رضا پهلوی تشکیل شد و اعلام کردند؛ “…شورای مدیریت گذار، متشکل از اعضا و دیدگاه‌های سیاسی متنوع از جمهوری‌خواه تا مشروطه‌خواه، حاضر است با حفظ استقلال سازمانی و نگاه برابر با آقای رضا پهلوی همکاری نماید.”

در این شورا که متشکل از چهره‌های ضدانقلاب است، عدم توجه به مسئله تمامیت ارضی در همان ابتدای تأسیس موجب شد برخی گروه‌ها مانند جبهه ملی از آن اعلام کناره‌گیری و در بیانیه‌ای به مسئله فدرالیسم در این شورا اعتراض کنند.

بعد از اغتشاشاتی که مهرماه در برخی شهرها شاهد بودیم و سوءاستفاده گروهک‌های تجزیه‌طلب به‌ویژه در غرب کشور، ایران اینترنشنال تلاش کرد تا ائتلافی در بین گروهکهای کردی با سلطنت طلبان و منافقین ایجاد کند اما رضا پهلوی آب سردی روی تمام این تلاش ها ریخت و به صراحت اعلام کرد که خط قرمز او تجزیه کشور و ارتباط با منافقین است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا