حضور گروهکهای کردی در انتخابات عراق و رای به نفع پارتی!+ دم تکانی برای حکومت اقلیم کردستان

آکام نیوز: نادر کیانی – خبرنگار حوزه بین الملل و امور منطقه ای” در یادداشتی که در بولتن نیوز منتشر شده نوشت: ۹ آذرماه ۱۴۰۰، کمیساریای عالی انتخابات عراق با اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی این کشور به صراحت تاکید کرد؛ ۵ کرسی در استان های اربیل، نینوا، بغداد، کرکوک و بصره، تغییر کرده و دلیل این تغییر هم شکایت هایی بوده که از تقلب در انتخابات حکایت داشت و در نهایت کمیساریای عالی انتخابات عراق، پس از انجام بررسی های لازم، شکایات ها را وارد دانست و ۵ شهر در لیست تغییرات قرار گرفتند.

به گزارش آکام نیوز، کمیساریای عالی انتخابات عراق با بیان اینکه شمار افراد واجد شرایط برای رای دادن ۲۲ میلیون و ۱۱۶ هزار و ۳۶۸ نفر بوده است، اعلام کرد: تعداد رای‌دهندگان ۹ میلیون نفر یعنی ۴۴ درصد از مجموع افراد واجد شرایط بوده است.

این نهاد با بیان اینکه هیات قضایی به همه شکایت‌ها رسیدگی کرد، گفت: ما به تعهد قانونی خود در رسیدگی به شکایت‌ها و اعلام نتایج انتخابات عمل کردیم.

این کمیساریا در ادامه اسامی نامزدهای پیروز انتخابات در همه استان‌های عراق و آرای به دست آمده این افراد را به تفکیک اعلام کرد.

جریان صدر با کسب ۷۴ کرسی، جایگاه اول را حفظ کرد، ائتلاف سُنی به رهبری «محمد حلبوسی» ۳۷ کرسی را کسب کرد، ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری المالکی با کسب ۳۳ کرسی در جایگاه سوم قرار گرفت.

حزب دمکرات کردستان عراق(پارتی) ۳۱ کرسی کسب کرد و در جایگاه چهارم بعد از ائتلاف دولت قانون قرار گرفت.

ائتلاف فتح به رهبری هادی العامری ۱۷ کرسی کسب کرد و در جایگاه پنجم قرار گرفت.

ائتلاف کردستان عراق هم ۱۷ کرسی را از آن خود کرد.

إشراقه کانون، وابسته به عتبات نیز ۶ کرسی به دست آورد.

ائتلاف نیروهای حکومت به رهبری  عمار حکیم توانستند ۴ کرسی کسب کنند و نیروهای «العقد الوطنی» و ائتلاف «جنبش حسم للاصلاح» به ترتیب ۴ و ۳ کرسی به دست آوردند.

جنبش بابلیون با ۴ کرسی و ائتلاف «جماهیرنا هویتنا» ۳ کرسی و جبهه ترکمن ۲ کرسی را از آن خود کردند.

جنبش امتداد نیز توانست ۹ کرسی در این دور از انتخابات کسب کند.

انتخابات زودهنگام پارلمانی عراق در تاریخ ۱۵ اکتبر گذشته برگزار شد.

اما نتایج انتخابات پارلمانی با مخالفت گسترده بسیاری از جریان‌های سیاسی عراقی روبه رو شده؛ نتایجی که با طرح اتهام دستکاری و تقلب از سوی برخی گروه‌های سیاسی به اعتراضات خیابانی در برخی شهرهای عراق و عمدتا در ورودی‌های منطقه الخضرا بغداد منجر شد.

اما بحث تقلب در انتخابات پارلمانی عراق بیشتر در کردستان عراق با واکنش های گسترده ای روبرو شد.

شهروندان و برخی احزاب اقلیم کردستان عراق بارها نسبت به حضور کردهای ایران (عناصر گروهکهای ضد انقلاب مستقر در اقلیم کردستان عراق) در انتخابات معترض بوده و اقدام پارتی را زیر سوال بردند.

از گروهکهایی که حضورشان در انتخابات با جعل شناسنامه و اسامی مستعار محرز شده، کومله، حزب منحله آزادی کردستان و حزب منحله دمکرات کردستان ایران هستند.

این گروهکها نه تنها در انتخابات اخیر پارلمانی در عراق بلکه در انتخابات های پارلمانی کردستان عراق و حتی رفراندوم شکست خورده مسعود بارزانی هم حضور پیدا کرده و به نفع لیست بارزانی (پارتی) رای دادند.

برخی منابع خبر حتی خبر می دهند، که صندوق های رای به اردوگاه های حزب آزادی کردستان در اربیل و کرکوک، حزب دمکرات در کویه و گروهک تروریستی کومله در هلگورد، زرگویز، زرگویزله و مقرهای سلیمانیه و اربیل، برده شده و آرای تقلبی زیادی به صندوق های رای ریخته شده اند.

موج اعتراضات به حضور این عناصر بصورت غیرقانونی در انتخابات شدت گرفت و کار به شکایت کشیده شد.

شکایت ها بسیار زیاد بودند و در نهایت کمیساریای عالی انتخابات عراق تشکیل جلسه داد و با اتفاق آراء مصوب شد که صندوق های مورد نظر، بازبینی شوند.

بالاخره پس از کش و قوس های طولانی، کمیساریای عالی انتخابات عراق، در یک کنفرانس خبری، رسما اعلام کرد که تقلب صورت گرفته و آرای برخی حوزه ها در شهرهای اربیل، کرکوک، بصره، نینوا و بغداد، تغییر کرده است.

جلیل عدنان خلف، اعلام کرد که کمیساریای عالی انتخابات بر اساس قانون اساسی، نتایج الکترونیکی مراکز رای‌گیری را اعلام کرده، سپس آرای حوزه‌هایی که نسبت به آنها اختلاف وجود داشت به صورت نسبی و به روش دستی بازشماری شده و در مرحله نهایی نیز پس از رسیدگی کامل به شکایات انتخاباتی، نتایج مورد تجدید نظر قرار گرفته و در نتایج استان‌های نینوا، اربیل، کرکوک، بصره و بغداد تغییر حاصل شد.

رئیس کمیساریای عالی انتخابات عراق، تاکید کرد که نتایج اعلام شده نهایی هستند و هیچ گونه تغییری در آنها انجام نخواهد شد.

اما نکته حائز اهمیت این است که در حوزه های انتخابی اربیل و کرکوک، تقلب محرز شده و لیست دچار تغییر و تحولاتی شده است.

حزب منحله آزادی کردستان موسوم به پاک به سرکردگی حسین یزدان پناه، که نیروهای تحت امر مسعود بارزانی و پارتی هستند، بصورت سازمان یافته و با دریافت شناسنامه های جعلی و اسامی مستعار در انتخابات شرکت کرده و به نفع لیست پارتی رای داده بودند.

این اتفاق در کومله و حزب دمکرات هم افتاد اما صدای کسی در نیامد!

پس از آنکه کمیساریای عالی انتخابات عراق رسما اعلام کرد که در این حوزه ها تقلب صورت گرفته، پارتی نیز به نتیجه نهایی اعتراض کرد اما این کمیسیون به صراحت اعلام کرد که نتایج نهایی همان است که اعلام شد و تغییری در آن صورت نخواهد گرفت چرا که تقلب محرز شده است.

محمود محمد، سخنگوی پارتی هم در واکنش به این بیانیه، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد:” با اعلام نتایج نهایی انتخابات مجلس نمایندگان عراق از سوی کمیساریای عالی انتخابات، دریافتیم دو کرسی را که حق قانونی پارتی در استان‌های اربیل و نینوا بوده، به غارت برده‌اند”.!

این ادعا در حالی بیان می شود که نیروهای حزب منحله آزادی کردستان، کومله و حزب منحله دمکرات با شناسنامه های جعلی در انتخابات شرکت کرده و به لیست پارتی رای داده بودند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا