گفت و گوی اختصاصی نادر کیانی با مسئول اطلاع رسانی حزب دمکرات کردستان عراق: کردها ایرانی هستند، برای اثبات این حرفم سند تاریخی دارم/ تلویزیون رووداو دولتی نیست/ گروهک های کردی را از مرزها بیرون کرده ایم/ گروهکها خطری برای ایران محسوب نمی شوند

به گزارش آکام نیوز به نقل از بولتن نیوز، سعید مموزینی مسئول اطلاع رسانی حزب دمکرات کردستان عراق اظهار داشت: حکومت اقلیم کردستان تمام گروهک های کردی را از مرزها دور کرده است و حکومت اقلیم راضی نیست از مرزهای این کشور اقدامی علیه ایران انجام شود.

نادر کیانی راوی کتاب سیطره در گفت و گوی اختصاصی با سعید مموزینی از اعضای رده بالای حزب دمکرات کردستان عراق(پارتی) و مسئول اطلاع رسانی واحد موصل پارتی، برخی مسائل حوزه گروهک های کردی، مسئله خلع سلاح و فعالیت های مسلحانه گروهک های تجزیه طلب کومله، دمکرات، پاک، خبات کردستان و… را با وی در میان گذاشت.

به گفته سعید مموزینی وی شخصا علاقه وافری به ایران و ایرانیان دارد و دانشجوی دانشگاه یزد بوده و به فارسی نیز تسلط دارد، فرزند وی نیز در کشورمان فارغ التحصیل شده است.

در این گفت و گوی خودمانی و صمیمانه، برخی مسائلی که ذهن ملت ایران را به خود مشغول کرده با وی در میان گذاشتم، از جمله، چرا تلویزیون هایی نظیر رووداو و کردستان ۲۴ و… تریبون های خود را در اختیار گروهک های تجزیه طلب و تروریست کردی قرار می دهند؟

مسئول اطلاع رسانی حزب دمکرات کردستان عراق در موصل در پاسخ به این سوال تصریح کرد؛

به صراحت به شما اعلام می کنم که رووداو و تلویزیون هایی که اسم بردید دولتی نیستند و هیچ ارتباطی با حکومت اقلیم کردستان ندارند و تلویزیون کردستان.تی.وی هم متعلق به حزب دمکرات کردستان عراق می باشد.

از کاک سعید پرسیدم؛ خوب در همه جا گفته می شود رووداو منتسب به نچیروان بارزانی است و آقای نچیروان هم مقام ارشد دولتی اقلیم کردستان هستند که آقای مموزینی پاسخ دادند؛

کاک نچیروان تنها همکاری رسانه ای با این تلویزیون دارد و تاکید می کنم رووداو متعلق به حکومت اقلیم کردستان نیست و از شما آقای کیانی هم درخواست می کنم به ملت ایران و خبرگزاری های ایرانی اعلام کنید که رووداو دولتی نیست چرا که بارها در رسانه های شما دیده ام که از رووداو بعنوان تلویزیون دولتی نام برده می شود لطفا تصحیح بفرمائید!

در ادامه این موضوع را با آقای مموزینی در میان گذاشتم که چندی پیش خانواده های فریب خوردگان گروهک حزب آزادی کردستان(گروهک حسین یزدان پناه) در مقابل دفتر سازمان ملل در اربیل علیه این گروهک تجمعی برگزار کرده بودند و این گروهک اجازه نمی دهد آنها فرزندانشان را ملاقات کنند و همه فریب خوردگان را ملزم کرده اجباری تا ۶-۷ سال در این گروهک خدمت کنند و به محض انتشار این خبر در رووداو و رسانه های دیگر، حسین یزدان پناه این تلویزیون ها را علنا تهدید کرد و آنها هم خبر را حذف کردند.

مسئول رده بالای حزب دمکرات کردستان عراق در پاسخ اظهار داشت؛ من باز هم تاکید می کنم این تلویزیون ها خصوصی هستند و من در جریان این موضوع هم نبودم ولی به شما و ملت ایران اعلام می کنم، این گروهک ها خطری برای ایران محسوب نمی شوند و تعداد نیروهایشان به مراتب کمتر از آن چیزی است که گفته می شود.

سعید مموزینی در ادامه تصریح کرد؛ ما و شخص بنده، بشدت مخالف فعالیت های مسلحانه این گروهک ها علیه کشور دوست و همسایه جمهوری اسلامی ایران هستیم و به هیچ وجه اجازه نمی دهیم از خاک کشورمان علیه ایران اقدامی صورت پذیرد.

در ادامه ماجرای اعزام ۴ پیشمرگ کومله که اخیرا اعدام شدند از سوی گروهک کومله را مطرح کردم که این افراد از خاک عراق وارد کشورمان شده بودند که کاک سعید در پاسخ اظهار داشت؛

این راه حل ها یعنی فعالیت های نظامی و مسلحانه مورد تایید نیست، بهترین راه حل فعالیت سیاسی و دیالوگ با جمهوری اسلامی ایران است ما مخالف افراط و خشونت از سوی این جریانها هستیم، دیگر دوران فعالیت مسلحانه تمام شده است.

موضوع توافقنامه امنیتی و عدم اجرای برخی مفاد آن از دیگر پرسش من از کاک سعید بود که ایشان در پاسخ اظهار داشتند؛

ببینید ما گروهک های کومله و دمکرات را از مرزهای ایران دور کردیم و آنها دیگر هیچ فعالیت نظامی در مرزها ندارند و این در راستای توافقنامه امنیتی صورت گرفته بود و آنها دیگر مثل سابق نمی توانند با سلاح در شهرهای اقلیم کردستان تردد نمایند و همه آنها و خانواده هایشان در کمپ ها جمع شده اند و کاری از دستشان بر نمی آید.

مسئول اطلاع رسانی واحد موصل حزب دمکرات کردستان عراق در خصوص نژاد کردها نیز تصریح کرد؛

کردها همچون آریایی ها به این منطقه مهاجرت کرده اند، از مناطق اروپای شمالی به این منطقه مهاجرت کرده اند و در این منطقه به ۳ قسمت اصلی یعنی مادها، پارس ها و پاد ها تقسیم شده اند کردها ماد هستند از نوادگان مادها هستند و در کتابم کرد و کردستان هم به این مسئله اشاره کرده ام. کردها آریایی، ایرانی و شهروند هستند.

من در کتابم فارس ها و کردها را بعنوان پسرعمو نام برده ام چرا که اشتراکات تاریخی بین آنها وجود داشته و دارد و آنها در یک حقیقت یک ملت هستند، یعنی همه جزو ملت بزرگ ایران هستند بنابراین ریشه کردها در ایران از ایرانیان است و آنها شهروند ایرانی هستند.

از سعید مموزینی ۲۳ جلد کتاب نیز به چاپ رسیده است که رمان”تابلوی خونین” از وی به زبان فارسی منتشر شده که بزودی این کتاب در ایران هم عرضه خواهد شد.

در این کتاب، کاک سعید به ماجرای رابطه عاطفی خود در دوران پیشمرگی اش و در زمانیکه در شهر یزد ایران بود با یک دختر فارس اشاره می کند و به گفته کاک سعید از همان زمان او خود را در پیوند با فارس ها می داند و رابطه عمیق و خوبی با ایرانیان دارد.

از مهم ترین کتاب های پرتیراژ مسئول اطلاع رسانی حزب دمکرات کردستان ایران می توان به “کرد و کردستان”، فلسفه تفکر ملیتی کردی بر اساس آشتی” نام برد.

با تشکر از کاک سعید مموزینی از مسئولین حزب دمکرات کردستان عراق که در این گفت و گوی صمیمانه با من شرکت کردند.

یک دیدگاه

  1. سلام وقت بخیر خدا قوت
    راجع به ایرانی بودن کردها و اینکه گروهک ها از مرز دور شدن اگر فیلمی از گفتگو یا بریده ای از کتاب ایشون رو دارید لطفا برام بفرستید یا ضمیمه همین جستار بکنید
    ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا